Jesteś tutaj: strona główna / aktualnościPRZEJŚCIE MERKUREGO!
18-05-2016    

PRZEJŚCIE MERKUREGO PRZED TARCZĄ SŁOŃCA


Przejście Merkurego przed tarczą Słońca - to niezwykłe zjawisko na majowym niebie obserwowali uczniowie naszej szkoły (kl.I c, kl.Ie oraz kl.III e) w dniu 09.05.2016r. na Uniwersytecie Rzeszowskim. Pracownicy naukowi uczelni przygotowali obserwację zjawiska przez rzutowanie obrazu Słońca na ekran, zjawisko również można było obserwować przez teleskop wyposażony w specjalne filtry zabezpieczające wzrok.


Dwie fotografie z tranzytu Merkurego. Zostały one wykonane przy użyciu cyfrowego aparatu fotograficznego z filtrem wykonanym na bazie foli Baadera. Zdjęcia zostały wykonane z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.2016 - ROKIEM SIENKIEWICZA!
18-05-2016    

Henryk Sienkiewicz w anegdocie


W związku z 100 rocznicą śmierci pisarza Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. "Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń" - podkreślili senatorowie.
16 maja klasy I a i I h uczestniczyły w zajęciach poświęconych życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. W pierwszej części warsztatów odkrywali różne twarze pisarza, śledząc najciekawsze, nieco humorystyczne wydarzenia z jego życia. W drugiej części, czytając fragmenty Trylogii, próbowali odpowiedzieć na pytanie:
Czy humor Sienkiewicza śmiesz y do dziś?
Warsztaty przygotowała p. Justyna Kwolek.
DZIEŃ BIBLIOTEK!
9-05-2016    

8 maja - Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek


„Myślę, więc czytam. Czytam, wiec jestem”


Dnia 09.05.2016 roku uczniowie kl. III b naszego gimnazjum wraz z Panią Renatą Bombą oraz Panią Dyrektor Jolantą Pietrasz złożyli wizytę w naszej szkolnej bibliotece z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Pani Dyrektor złożyła życzenia naszym Paniom Bibliotekarkom, a uczniowie wręczyli laurki z życzeniami, zakładki do książek, kwiaty oraz słodkie upominki. Przeczytano także cytaty o bibliotece, a na zakończenie spotkania Dawid zagrał na harmonijce.
Jeszcze raz życzymy wszystkim bibliotekarzom, a szczególnie
Naszym Paniom Bibliotekarkom: Pani Anice i Pani Ewie słońca, radości i wielu czytelników!
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI!
30-04-2016    

225. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA


3 maja 1791 roku po burzliwej debacie Sejm Wielki przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie ustawa regulująca organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Z okazji 225. rocznicy tego wielkiego wydarzenia 29 kwietnia br. w naszej szkole odbyła uroczysta akademia upamiętniająca dzieło naszych przodków.
POSŁUCHAJ MUZYKI...DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH!
28-04-2016    

„Zaczytane” ZSO nr 4 w Rzeszowie


23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, i z tej okazji działo się u nas w szkole, oj działo się… :)

W ciągu tygodnia czytali książki: uczniowie, Nauczyciele, Wychowawcy…i Szanowna Dyrekcja :)

Na przerwach, choć na parę minut, „zniknęły” tablety i komórki…,a w rękach uczniów pojawiły się czasopisma, lektury i zbiorki wierszy…
Wynajęci detektywi wyszukali najbardziej zaczytany „korytarz” (I miejsce -„skrzydło humanistyczne”).
W szkolnej bibliotece był „czytelniczy korek”, a w szkolnym ogrodzie fruwały książki :)
Odbyły się też konkursy i happening na holu szkoły.
KONKURS WIEDZY O RZESZOWIE!
28-04-2016    

KONKURS WIEDZY O RZESZOWIE


27 kwietnia br. w Auli Głównej Uniwersytetu Rzeszowskiego odbył się etap finałowy III edycji konkursu wiedzy o Rzeszowie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pod hasłem: "Rzeszów - to moje miasto, w którym mieszkam, uczę się i wypoczywam". Nasze liceum reprezentowały uczennice: Patrycja Zioło i Wiktoria Zielińska. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się 25 maja 2016 roku.ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI!
25-04-2016    

Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w naszej szkole


"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"


23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doroczne święto organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Na całym świecie organizowane są konferencje, debaty związane z książkami i czytelnictwem, uroczystości wręczenia nagród literackich czy spotkania autorskie.

W naszej szkole, w tym tygodniu, właśnie z okazji Święta Książki odbędą się konkursy czytelnicze, plastyczne, pogadanki i dyskusje na lekcjach oraz godzinach wychowawczych. Proponujemy wymianę książek (słynny na świecie bookcrossing ), a w środę 27 kwietnia zamiast telefonów i tabletów weźmy ze sobą ulubioną lekturę. Tego dnia spotkajmy się też na holu, na długiej przerwie, by razem poczytać różne ksiązki, bo jak mówi Umberto Eco: "Kto czyta książki, żyje podwójnie”


A jak czytają gimnazjaliści? Tylko same lektury? A może same streszczenia…? A może, i tej wersji się trzymajmy, czytamy chętnie i to nie tylko lektury? A co słychać w naszej bibliotece? Księgozbiór biblioteki szkolnej liczy 6615 woluminów i co roku powiększa się o kolejne nowości.

W tym roku najczęściej wybieranymi tytułami spośród powieści dla młodzieży były:
1. J. Green „Gwiazd naszych wina”, „Papierowe miasta”
2. K. Gier - Trylogia czasu: „Czerwień rubinu”, „Błękit szafiru”, „Zieleń szmaragdu”
3. K. Creagh „Nevermore”
4. K. Cass „Elita”, “Rywalki”
5. B. Fitzpatrick seria Szeptem
6. C. C. Hunter “Urodzona o północy”

Zachęcamy więc do odwiedzenia naszej biblioteki i do spoglądania na półkę ”Polecamy do przeczytania”, gdzie prezentujemy nowości wydawnicze oraz książki docenione przez naszych uczniów. Przypominamy także, że co miesiąc zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie czytelniczym. Obecnie trwa konkurs czytelniczo-fotograficzny „Sleeveface” polegający na zrobieniu zdjęcia, na którym okładka książki łączy się z sylwetką osoby i tworzy spójny obraz. O szczegóły zapytajcie w bibliotece.SUKCESY PRZEDMIOTOWE!
04-2016    

LAUREAT I FINALIŚCI!


JANEK PAŁKA Z KLASY 3F UZYSKAŁ W ROKU SZKOLNYM 2015/2016
TYTUŁ LAUREATA KURATORYJNEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z BIOLOGII!

Opiekun: mgr Ewa Dudek


UCZESTNIKAMI ROZGRYWKI FINAŁOWEJ KONKURSU Z INFORMATYKI BYLI
MIKOŁAJ INGLANT Z KL. 3E ORAZ JAKUB NIEDZIAŁEK Z KL. 3F

Opiekun: mgr Justyna Pałys


GRATULUJEMY!!!SUKCES LITERACKI!
25-04-2016    

GRATULACJE DLA AGATY!


Miło nam poinformować, że uczennica klasy 2LO Agata Ziobroń jest zwyciężczynią etapu wojewódzkiego VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989". Opiekun mgr Renata Bomba.

Gratulujemy laureatce eliminacji wojewódzkich i życzymy sukcesu na etapie ogólnopolskim, który odbędzie się 3 czerwca 2016r.w Krakowie.

Trzymamy kciuki!KONKURS INFORMATYCZNY!
23-04-2016    

WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE INFORMATYCZNYM!


W czwartek 22 kwietnia w Zespole Szkół Elektronicznych odbył się konkurs informatyczny ZSE PROGRAMER'S. Nasze gimnazjum godnie reprezentowało pięciu uczniów klas trzecich.
Trójka z nich WOJCIECH DUDEK, MIOŁAJ INGLANT I KACPER KĄDZIELA w rozgywce eliminacyjnej otrzymali wyróżnienia plasując się w pierwszej dziesiątce.
OGROMNE GRATULACJE! Opiekun: mgr Justyna Pałys
SUKCES SIATKARZY!
22-04-2016    

SUKCES DRUŻYNY SIATKARZY!
AWANS DO WOJEWÓDZKIEGO FINAŁU GIMNAZJADY!


Reprezentacja chłopców w piłce siatkowej awansowała do WOJEWÓDZKIEGO FINAŁU GIMNAZJADY W PIŁCE SIATKOWEJ. Nie tracąc ani seta chłopcy wygrali Gimnazjadę Rejonową pokonując zespoły z gimnazjum w Łętowni oraz gimnazjum w Zaczerniu. Nastpinie wygrali Półfinał wojewódzki pokonując gimnazja z Starego Dzikowca i Pruchnika. Ostatni raz nasz szkoła była w finale wojewódzkim gimnazjady w piłce siatkowej chłopców 10 lat temu.


Gratulujemy dużego sukcesu!

Na zdjęciu reprezentacja szkoły, od lewej stoją: Maksymilian Świder, Grzegorz Pączek, Kacper Szpanelewski, Piotr Kaczor, Patryk Kołcz, Karol Rzegocki, Marek Rozborski, trener Bartłomiej Skowron. Od lewej klęczą: Arkadiusz Kościółek, Przemysław Witko, Daniel Szajna, Michał Skowron, Jakub Herda.
EGZAMIN GIMNAZJALNY!
21-04-2016    ROCZNICA CHRZTU POLSKI!
15-04-2016    

1050 rocznica CHRZTU POLSKI


W piątek 15 kwietnia uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w krótkiej inscenizacji chrztu Mieszka I, przygotowanej przez uczniów kl. Ic (A.Kot, M.Bajda, M.Wasilewski, N.Pleban, M.Chlebowicz) oraz IIIf (P.Łobodzińska, M.Dudek)pod opieką B.Kędzierskiej i B.Pleban oraz niezastąpionego ks. Marcina Wośka.


Jak wyglądał chrzest Mieszka I? Pewności nie ma. Nie ma jej co do miejsca i okoliczności. Jedyną pewną informacją zaczerpniętą z najstarszych polskich roczników dworskich jest nota zapisana pod datą 966, głosząca, iż Mysko dux Polonie baptizatur - "Mieszko, książę Polski, został ochrzczony". Natomiast na podstawie informacji tychże kronik oraz znacznie wcześniejszych zapisków kronikarzy biskupa Thietmara i Galla Anonima można wnioskować, że Mieszko I ochrzcił się w wigilię paschalną 966 roku, czyli 14 kwietnia. Nie ma też pewności, że chrzest odbył się w kaplicy na Ostrowie Lednickim -na to jednak wskazują badania archeologów. Jedno dziś jest pewne: to ten władca - książę Mieszko I po swoim chrzcie - dokonał zjednoczenia w jeden organizm państwowy ziem, które do dziś stanowią trzon Polski.
NIECH ŻYJE BAL!
10-04-2016    

NIECH ŻYJE BAL!
PÓŁMETEK KLAS I i II LICEUM


Dnia 8 kwietnia 2016 r. w naszej szkole odbył się bal pierwszej i drugiej klasy liceum. Na początku przedstawiciele klas przywitali panie dyrektor, wychowawców, nauczycieli wspomagających, nauczycieli oraz wszystkich przybyłych gości. Po krótkim przemówieniu pani dyrektor wszyscy usiedli i zjedli danie gorące. Po obiedzie wszyscy zaczęli się bawić.

Dziękujemy za wspólną zabawę!

ZAJĘCIA NA UNIWERSYTECIE RZESZOWSKIM!
3-04-2016    

ZAJĘCIA W PRACOWNI WIBROAKUSTYKI URZ.


W dniu 31 marca 2016r. uczniowie klasy Ic z innowacją matematyczno - fizyczną uczestniczyli w zajęciach w pracowni wibroakustyki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Pracownia umożliwia prowadzenie badań doświadczalnych w zakresie pomiarów pola akustycznego wokół ciał drgających i wytwarzających hałas np. silników elektrycznych, głośników, kolumn głośnikowych itp. Uczniowie mieli możliwość przebywania w komorze bezechowej tzn. takiej gdzie ściany, wsuwane drzwi i sufit były pokryte klinami, które całkowicie pochłaniają padające fale akustyczne - wrażenia były zaskakujące. Było to kolejne z zaplanowanych cyklicznych spotkań z naukowcami Wydziału Matematyczno - Przyrodniczego URz.
starsze >
Strona zgodna ze standardami CSS 2.1 i XHTML 1.1. Strona stworzona z myślą o przeglądarkach respektujących standardy internetowe.