Jesteś tutaj: strona główna / aktualności

GOLGOTA WSCHODU!
16-03-2016    

GOLGOTA WSCHODU - POGADANKI W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH!


W ramach projektu "Golgota Wschodu" w dniach 7- 11 marca br. uczniowie klas trzecich gimnazjum przeprowadzili pogadanki dla uczniów klas szóstych Szkół Podstawowych nr 11 i 23 na temat okoliczności przebiegu zbrodni katyńskiej. Dla uczniów naszej szkoły była to okazja do przekazania wiedzy swoim młodszym kolegom na temat tego tragicznego wydarzenia z historii Polski, a także odwiedzenia szkół, których są absolwentami, i spotkania ze swoimi dawnymi nauczycielami.KONKURS!
15-03-2016    

V PODKARPACKI KONKURS INFORMATYCZNY Z ELEMENTAMI MATEMATYKI


14 marca w WSIiZ odbył się V Podkarpacki Konkurs Informatyczny z Elementami Matematyki pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Nasze gimnazjum reprezentowało pięciu uczniów klas trzecich.
Mikołaj Inglant (finalista konkursu informatycznego) oraz Kacper Kądziela wywalczyli konkursowe wyróżnienia. GRATULUJEMY!
Opiekunem uczniów jest mgr Justyna Pałys
DZIEŃ PAMIĘCI!
11-03-2016    

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH!


2 marca br., uczniowie klasy drugiej naszego liceum odwiedzili Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, gdzie uczestniczyli w otwarciu wystawy Instytutu Pamięci Narodowej, promocji książki ks. Józefa Maja - "Polska zwycięży. Rzecz o Łukaszu Cieplińskim", oraz prelekcji naukowej poświęconej Żołnierzom Wyklętym."JEŻ SWÓJ ZWIERZ"!
10-03-2016    

"JEŻ SWÓJ ZWIERZ"
Kampania Edukacyjna Stowarzyszenia EKOSKOP w Rzeszowie


9 marca 2016r. uczniowie klasy 1g innowacyjnej biologiczno-chemicznej oraz klasy 1d piłkarskiej wzięli udział w warsztatach ekologicznych "Jeż swój zwierz" propagujących ochronę tych ssaków, żyjących w pobliżu naszych domów. Uczniowie dowiedzieli się, że jeże wcale nie jedzą jabłek lecz żywią się myszami, owadami, ślimakami itp. są więc sprzymierzeńcami człowieka w walce ze szkodnikami upraw. Ponieważ jeże to ssaki owadożerne druga część warsztatów dotyczyła rozpoznawania wielu gatunków owadów ich wieku, płci. Najwięcej emocji wzbudziły żywe okazy karaczanów, modliszek, świerszczy, które najodważniejsi uczniowie brali do ręki.
Warsztaty prowadzili: Maciej Kunysz - trener edukacji ekologicznej i entomolog oraz wolontariusze EVS (Wolontariat Europejski) Nacho Solabre z Hiszpanii oraz Jeisy Bale z Francji.
Dziękujemy za ciekawe zajęcia prowadzone również w języku angielskim.
DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO!
09-03-2016    

MODA NA JĘZYK POLSKI ZAGOŚCIŁA W NASZEJ SZKOLE
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego - coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r."zniknęło" aż 250 języków.

W 2012 roku w Polsce wystartowała kampania społeczna Ojczysty - dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. 21 lutego 2013 ruszyła nowa kampania społeczna: Język polski jest ą-ę. Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter. Akcję wspierają m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Henryk Sawka, a patronuje jej Rada Języka Polskiego.

My też uroczyście świętowaliśmy z tej okazji. W szkole odbyły się konkursy literackie, językowe, ortograficzne, plastyczne, ciekawe lekcje języka polskiego oraz pogadanki na godzinach wychowawczych. Wykonano plakaty i gazetki dotyczące języka polskiego. Przygotowano audycję oraz prezentację multimedialną, a na holu zorganizowano happening pt. "Język polski uskrzydla". Mamy nadzieję, że wszyscy będziemy dbać o piękno i ochronę języka polskiego, nie tylko od święta, ale i przez cały rok!
REKOLEKCJE!
09-03-2016    

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
7, 8, 9 MARCA 2016

WIZYTA KSIĘDZA BISKUPA
WARSZTATY EDUKACYJNE!
5-03-2016    

"List - liść – sztuka pisania listów"
warsztaty dla gimnazjalistów


4 marca 2016 r. uczniowie klasy I A uczestniczyli w warsztatach pt. „List – liść – sztuka pisania listów” organizowanych w filii nr 6 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Podczas zajęć wspólnie zastanawialiśmy się do kogo i po co pisze się listy, czym różni się list prywatny od oficjalnego oraz jak wygląda układ graficzny listu.

Dla młodzieży sztuka pisania listów jest trudnym zadaniem, gimnazjaliści przyznali, że rzadko sięgają po taką formę wypowiedzi, znacznie częściej wybierają kontakt za pomocą poczty elektronicznej czy portali społecznościowych. Tym bardziej warto było przypomnieć zanikającą sztukę epistolografii, zwracając uwagę jak powinien wyglądać poprawnie napisany list i jakich błędów należy unikać.

W części warsztatowej zajęć uczestnicy mieli za zadanie napisać kilka słów do siebie, co zmuszało do refleksji i wykazania się dojrzałością. Mamy nadzieję, że zdobyte wiadomości zostaną wykorzystane przez młodzież zarówno w listach elektronicznych, jak i tych tradycyjnych.
WIRUS GRYPY - WAŻNE INFORMACJE!
00-02-2016    

WAŻNE INFORMACJE NA TEMAT GRYPY!


OBJAWY!   ZALECENIA!   ZAPOBIEGANIE!
GIMNAZJADA W PŁYWANIU!
12-02-2016    

I MIEJSCE DRUŻYNY PŁYWACKIEJ!


XV Międzygimnazjalne Zawody Pływackie o Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa i Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 11 w Rzeszowie - 3 lutego 2016 roku.
TURNIEJ MINISIATKÓWKI!
12-02-2016    

II Turniej Mini-siatkówki Chłopców Szkół Podstawowych


9 lutego 2016 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 4 w Rzeszowie, w ramach promocji szkoły oraz Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego w Gimnazjum Nr 7 w Rzeszowie odbył się II Turniej Mini-siatkówki Chłopców klas IV-VI Szkoły Podstawowej tzw. Akademii Siatkówki. W turnieju rywalizowało 24 zespoły w trzech kategoriach. Turniej przeprowadzony został bardzo sprawnie, a nad organizacją czuwali trenerzy S.O.S. Gimnazjum Nr 7: Ryszard Soboń, Sebastian Warchałowski i Bartłomiej Skowron. Następny turniej odbędzie się 12 kwietnia 2016 r.


Zapraszamy uczniów klas III – VI Szkoły Podstawowej na treningi piłki siatkowej w ramach MOS AKS Rzeszów w każdy dzień tygodnia.
TEATR EDUKACYJNY!
12-02-2016    

TEATR EDUKACYJNY - "SZACUNEK I TOLERANCJA TO MOTTO MŁODEGO KIBICA"


12.02.2016 r. w naszym gimnazjum przedstawiono teatr edukacyjny w ramach projektu "Szacunek i tolerancja to motto młodego kibica". Spektakl, w którym aktywnie brali udział uczniowie z klas II a, II e, II g miał na celu zwrócenie uwagi na problem pseudokibiców oraz kształtowanie u młodych ludzi pozytywnych zachowań na stadionach.

Projekt realizowany jest w ramach dotacji z programu "Obywatele dla Demokracji". Poprzez różnorodność działań (meetingi, obozy, szkolenia) oraz szeroką kampanię informacyjno - edukacyjną zakłada on przeciwdziałanie mowie nienawiści, rasizmowi, ksenofobii, antysemityzmowi oraz agresji podczas meczów piłkarskich. W ramach projektu zostanie podjęta próba wypracowania metodologii mającej na celu łączenie zwaśnionych młodych ludzi z antagonistycznych klubów piłkarskich Podkarpacia.WYRÓŻNIENIE DLA KABARETU "BEZ"!
07-02-2016    

XV WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD TEATRZYKÓW OBCOJĘZYCZNYCH!
WYRÓŻNIENIE DLA CAŁEGO ZESPOŁU I KREACJE INDYWIDUALNE!
GRATULACJE!


W minioną sobotę, tj. 6 lutego 2016r. w Gimnazjum nr 8 odbył się XV Wojewódzki Przegląd Teatrzyków Obcojęzycznych. Zespół Teatralno-Kabaretowy "Bez" w składzie: Józef Marczak, Patryk Lelakowski, Emilia Zachara, Hubert Filip, Sławomir Szetela, Maja Grzych, Kamil Chwaszcz, Kacper Pietrzak, Justyna Gościniak, Izabela Najda, Mikołaj Chlebowicz, Łukasz Brzezicki, Patrycja Szeliga przedstawił fragment sztuki w języku niemieckim "Święto Patrona Szkoły", którą przetłumaczyła pani Barbara Krauss a wymyśliła opiekunka kabaretu i polonistka, Jolanta Stefańska-Wacław.

Przedstawienie to historia ingerencji bogów greckich w życie pewnej społeczności szkolnej, która przygotowuje się do obchodów święta swojego Patrona, znanego twórcy mitologii. Zeus po nocnej imprezie u Dionizosa leczył ból głowy przy pomocy swego przyjaciela Hermesa, boga kupców, podróżnych i złodziei. Kurację przerwali mu hałasujący uczniowie. Okazało się, że kłócą się o to, jak ma wyglądać szkolne święto. Postanawiają urządzić z tej okazji Wybory MISS OLIMPU. Oczywiście, zostanie nią piękna Afrodyta,

w której rolę wcielił się Damian Twardowski.


Sztukę będzie można oglądać w trakcie dni otwartych szkoły po polsku i po niemiecku.


Za to przedstawienie "Bez" otrzymał wyróżnienie dla całego zespołu, a za znakomite kreacje aktorskie jury przyznało wyróżnienia indywidualne dla Józefa Marczaka za rolę Hermesa i Patryka Lelakowskiego za rolę Zeusa.DZIEŃ ŚPIOCHA!
04-02-2016    

DZIEŃ ŚPIOCHA!


W środę 3 lutego świętowaliśmy Dzień Śpiocha. Można było trochę poleniuchować i zrelaksować się w czasie przerw. Największe śpiochy wylegiwały się w holu szkoły. Było wprawdzie śpiąco i nastrojowo, ale wszystkim dopisywał świetny humor. Już za rok kolejny taki dzień...
CZAR PAR!
01-02-2016    

MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY CZAR PAR dla szkół podstawowych!


29 stycznia już po raz 12 - ty odbył się w naszej szkole finał konkursu MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZY CZAR PAR dla szkół podstawowych. Gościliśmy u siebie najlepszych z pięciu zaprzyjaźnionych szkół podstawowych: numer 10, 11, 17, 23 i 27. Uczniowie, startując parami, rozwiązywali zadania przygotowane w formie krzyżówek, łamigłówek i innych gier dydaktycznych. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10.
Organizatorzy konkursu: Barbara Krupa, Beata Myśliwiec, Ewa Dudek.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE!
31-01-2016    

ZAJĘCIA Z "ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ NIELETNICH"


W dniach 28 - 29.01.2016r. w klasach pierwszych przeprowadzone zostały zajęcia nt. "odpowiedzialności prawnej nieletnich" . Miały one na celu uświadomienie uczniom zagrożeń związanych z podejmowaniem zachowań ryzykownych oraz konsekwencji wchodzenia młodych ludzi w konflikt z prawem. Szczególna uwagę młodzieży zwrócono również na bezpieczne i rozważne korzystanie z Internetu.

Zajęcia prowadził Pan Tomasz Surowiak - pracownik Referatu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.< nowsze starsze >
Strona zgodna ze standardami CSS 2.1 i XHTML 1.1. Strona stworzona z myślą o przeglądarkach respektujących standardy internetowe.